Brian O´Grady
Brian O’Grady levererar underhållande och insiktsfull humor om svensk arbetskultur perfekt för kickoff, företagsevent och internationella team.
Brian O’Grady levererar underhållande och insiktsfull humor om svensk arbetskultur perfekt för kickoff, företagsevent och internationella team.
Brian O’Grady bjuder på en rolig och träffsäker föreläsning som passar perfekt för kickoff, temadag eller internationella onboardingprogram. Med sin unika bakgrund kombinerar han teknisk och kommersiell yrkeserfarenhet med över tio års scenvana som komiker. Resultatet blir en underhållande föreläsning där publikens skratt blandas med igenkänning och nya insikter. Det här är inte en traditionell föreläsning det är ett avkopplande, energigivande och minnesvärt inslag i ditt event.
Brian O’Grady är född på Irland och kom till Sverige 1995 efter att ha arbetat som mjukvaruutvecklare på Microsoft i Dublin. I Sverige har han haft en lång karriär inom internationell försäljning och utbildning, främst på Tacton Systems där han verkat globalt i över 25 år.
Han har arbetat i nästan alla europeiska länder samt i Nordamerika, Egypten och Japan. Sedan 2009 är han även etablerad standupkomiker och konferencier med återkommande framträdanden på scener runt om i Stockholm och Europa.
Det här är ett perfekt inslag för dig som vill ha något roligt och samtidigt relevant på scen. Brian O’Grady blandar personliga berättelser med dråpliga observationer från sin vardag med svenskar både på jobbet och privat. Han tar med publiken på en resa genom svenska vardagsfenomen som VAB, utvecklingssamtal och fikakultur. Allt levererat med rutin, timing och publiknärvaro som bara en erfaren komiker kan erbjuda.
Föreläsningen skapar både skratt och nya perspektiv hos en publik som lever och arbetar i en svensk kontext. Brian O’Grady skildrar hur svensk kommunikation, möten och sociala koder kan uppfattas av den som kommer utifrån. Med sin dubbla blick – som inflyttad och nästan-svensk – skapar han avslappning, dialog och engagemang. Resultatet blir ett energigivande inslag som både underhåller och ökar kulturförståelsen.
Brian O´Grady föreläsning:
Hur är det egentligen att leva och jobba med svenskar? Den här humoristiska föreläsningen bygger på observationer från vardag och arbetsliv, där kultur, språk och sociala koder ofta krockar. Med mycket skratt, tydlig igenkänning och många års erfarenhet beskrivs vad som händer när olika sätt att kommunicera och tänka möts. Det handlar om hur missförstånd uppstår, varför de uppstår och vad man kan lära sig av dem.
Ta del av:
Föreläsningen kan enkelt anpassas efter publik och sammanhang. Alltid med skratt, igenkänning och avslappnad stämning.