Gå till huvudinnehållet Gå till footer
Anne-Marie Eklund Löwinder - <p data-start="203" data-end="308">En av Sveriges mest erfarna experter på IT-säkerhet och digital infrastruktur</p>

Anne-Marie Eklund Löwinder

En av Sveriges mest erfarna experter på IT-säkerhet och digital infrastruktur

Fråga om pris och datum Fråga om pris och datum

5.00 av 5

Toppbetyg!

Skicka en förfrågan utan förpliktelse på Anne-Marie Eklund Löwinder

5 av 5

En fantastisk och inspirerande föreläsning med mycket matnyttig information där alla fick en tankeställare om att förbättra sitt företags men även sin egen IT-säkerhet.

Sofie Widal

Swedbank Halmstad

Läs alla recensioner
Boka Anne-Marie

Skicka en förfrågan utan förpliktelse på Anne-Marie Eklund Löwinder

Därför ska du boka Anne-Marie Eklund Löwinder

  • En av Sveriges främsta experter på informations och IT säkerhet med nästan 20 år som säkerhetschef på Internetstiftelsen
  • Gör komplexa säkerhetsfrågor begripliga och ger konkreta insikter om hot, risker och ledningens ansvar
  • Internationellt erkänd expert med uppdrag inom ICANN, IVA och flera tunga myndighetsstyrelser

Skicka en förfrågan utan förpliktelse på Anne-Marie Eklund Löwinder

Cybersäkerhet, ledarskap och digitalt ansvar i en uppkopplad värld

Anne-Marie Eklund Löwinder är en av Sveriges mest framstående experter inom IT säkerhet och digital infrastruktur. Med nästan 20 år som säkerhetschef på Internetstiftelsen och idag grundare och vd för Amelsec, ger hon perspektiv på hot, risker och säkerhetskultur som berör alla verksamheter. Hennes föreläsningar gör avancerade frågor om cybersäkerhet, kryptering och ledarskap både relevanta och greppbara i en tid där digitaliseringen påverkar varje organisation.

 

Om Anne-Marie Eklund Löwinder

Anne-Marie Eklund Löwinder är grundare och vd för Amelsec och rankad som en av Sveriges främsta informations och IT säkerhetsexperter. Hon var säkerhetschef på Internetstiftelsen i nästan 20 år och har spelat en avgörande roll i arbetet med att stärka den svenska och globala digitala infrastrukturen. Hon är utbildad i data och systemvetenskap vid Stockholms Universitet och kombinerar djup teknisk kompetens med strategisk förståelse för ledning och styrning. Hon är ledamot i Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien IVA, avdelning XII Informationsteknik. Därutöver sitter hon i styrelserna för Skatteverket, Trafikverket och Försvarets Materielverk samt i styrelsen för den irländska toppdomänadministratören .IE. Hennes uppdrag speglar ett stort förtroende inom såväl offentlig sektor som internationella organisationer.

 

Internationellt erkänd inom cybersäkerhet

Anne-Marie är en av få personer i världen som utsetts till Trusted Community Representative i rollen som Crypto Officer och är en av DNSSEC nyckelpersonerna utsedd av ICANN Internet Corporation for Assigned Names and Numbers. Hon valdes 2013 som första svensk in i Internet Hall of Fame, en utmärkelse som bekräftar hennes betydelse för internets utveckling och säkerhet. Genom sitt internationella engagemang bidrar hon till att skydda centrala delar av internets infrastruktur. Hennes arbete rör allt från kryptering och nyckelhantering till övergripande frågor om tillit och robusthet i globala system. Det gör henne till en röst med både teknisk tyngd och global överblick.

 

Utmärkelser och erkännanden

Under åren har Anne-Marie Eklund Löwinder mottagit flera prestigefyllda utmärkelser. Hon utsågs till Årets säkerhetsprofil 2012 och tilldelades 2018 Kungl Ingenjörsvetenskapsakademiens Guldmedalj för sina betydande insatser för säkerheten av den svenska och globala digitala infrastrukturen. Samma år fick hon även Svenskt Näringslivs Säkerhetsstipendium. 2019 utsågs hon till Årets trygghetsambassadör av SNOS Säkerhet för Näringsliv och Samhälle. År 2021 mottog hon Dataföreningens Lifetime Achievement Award, ett pris som lyfter fram personer som haft särskilt stor betydelse för digitaliseringen av Sverige. Motiveringen betonade hur hon under en lång yrkeskarriär åstadkommit ett avgörande genomslag för betydelsen av cybersäkerhet i Sverige. År 2023 förlänades hon H M Konungens medalj av 8:e storleken i högblått band för framstående insatser inom nationellt och internationellt digitalt säkerhetsarbete.

 

Föreläsningar som skapar förståelse och ansvar

Att boka Anne-Marie Eklund Löwinder för en föreläsning innebär att få tillgång till kunskap som är direkt relevant för dagens digitala verklighet. Hon talar om hot och risker på internet, om säkerhetskultur och om ledningens ansvar i en tid där hela verksamheter är beroende av fungerande och säkra system. Hon lyfter nyttan med kryptering, vikten av genomtänkt lösenordshantering och hur organisationer kan arbeta proaktivt med cybersäkerhet. Hennes styrka ligger i att göra komplexa tekniska sammanhang begripliga utan att förenkla bort allvaret. Deltagarna lämnar med ökad insikt, konkreta perspektiv och en tydligare bild av vad som krävs för att skapa långsiktig digital trygghet. I takt med att digitaliseringen fortsätter påverka varje bransch blir hennes kompetens en strategisk tillgång. Anne-Marie Eklund Löwinder är också en ofta anlitad expert i media i frågor som rör internet och säkerhet. Hennes analyser och kommentarer bidrar till att höja kunskapsnivån i samhällsdebatten och ger en nyanserad bild av både risker och möjligheter. Att boka Anne-Marie Eklund Löwinder till ert event ger en föreläsning som kombinerar tekniskt djup, internationell erfarenhet och ett tydligt fokus på ansvar, ledarskap och framtidens digitala säkerhet.

Anne-Marie Eklund Löwinder - <p data-start="203" data-end="308">En av Sveriges mest erfarna experter på IT-säkerhet och digital infrastruktur</p>

Kundrecensioner

5 av 5

En fantastisk och inspirerande föreläsning med mycket matnyttig information där alla fick en tankeställare om att förbättra sitt företags men även sin egen IT-säkerhet.

5 av 5

Uppskattad av våra medlemmar som enligt de kommentarer vi har fått fick många "aha-uppleveler" och jag vet att flera har nämnt att de efter mötet gick hem till kontoren och påbörjade ett arbete med att förbättra it-säkerheten.

5 av 5

Vi är mycket nöjda med Anne-Marie både kring hur ämnet presenterades men också med henne som talare. Helheten var väldigt professionell, mycket lärorik och det var enkelt att hänga med då presentationen var "enkel och rolig" - hon lyckades alltså fånga in även de som vanligtvis inte är intresserade inom ämnen i dessa områden.

5 av 5

Det var mycket energi i föreläsningen så man höll sig vaken under hela föreläsningen. Fick många hands on tips och trix. Sidor att besöka för att se om min kommun har säkra DNS. Lösenord ska vara minst femton tecken. En sida där jag kan gå in och kolla om min mejladress är utsatt. E t c. Det tog aldrig slut. Hade en hel sida med anteckningar. :-)

5 av 5

En mycket givande och fängslande föreläsning av en karismatisk person med viktiga budskap. Fantastiskt kunnig, lätt att lyssna på och generös med konkreta exempel som bidrar till att både hon som person och innehållet i föreläsningen stannar kvar i minnet länge.

5 av 5

Jag har många gånger genom mina år i IT branschen sett Anne Marie föreläsa och även axla rollen som moderator. Anne-Marie var mitt självklara val av talare för vårt event Crypto Club som vi arrangerar för våra kunder inom bank och finans sektorn. Hon är trygg på scenen och en fantastisk talare med ett stort engagemang och närvaro. Med värme och glimten i ögat lyckas hon förmedla sitt budskap och beröra sina åhörare. Att Anne-Marie är en av vårt lands främsta It-säkerhetsexperter genomsyras tydligt i hennes framföranden. Hon bemöter alla typer av frågeställningar på ett mycket kompetent och proffsigt sätt. I vår utvärdering av våra kunder fick Anne-Marie genomgående höga betyg för sitt framförande. Det är imponerande och visar på vilket proffs Anne-Marie är.

Betygsatt 5.00/5 baserat på 6 Kundrecensioner

Föreläsningar

Anne-Marie Eklund Löwinder föreläsning:

Skräddarsydda föreläsningar

Anne-Marie kan svara på de flesta frågor kring strategisk informations- och IT-säkerhet både för verksamheter och vanliga användare, till exempel gällande ledningssystem för informationssäkerhet och ISO 27001.

Under en föreläsning kan man förvänta sig att få insikter om:

  • Kryptering och dess roll i att skydda känslig information.
  • Effektiva strategier för att skapa och hantera säkra lösenord.
  • Säkerhet kring smarta prylar, molntjänster och nätverk.

Hon är ledamot i Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademien (IVA), avdelning XII, Informationsteknik, och styrelseledamot i Skatteverkets, Trafikverkets och Försvarets Materielverks styrelser, samt i styrelsen för den irländska toppdomänadministratören, .IE.

Gör en förfrågan: Anne-Marie Eklund Löwinder Skräddarsydda föreläsningar

FAQ

Här hittar du de vanligaste frågorna om Anne-Marie Eklund Löwinder

Vilka ämnen föreläser Anne-Marie Eklund Löwinder om?

Anne-Marie Eklund Löwinder föreläser om strategisk informations- och IT-säkerhet, cybersäkerhet och digital infrastruktur. Innehållet kan bland annat behandla kryptering, lösenordshantering, säkerhet kring smarta prylar, molntjänster och nätverk samt ledningssystem för informationssäkerhet och ISO 27001. Hon tar också upp hot och risker på internet, säkerhetskultur och ledningens ansvar när verksamheter blir allt mer beroende av digitala system. Föreläsningarna bygger på nästan 20 års erfarenhet som säkerhetschef på Internetstiftelsen och hennes nuvarande roll som grundare och vd för Amelsec.

Vad kan ledningsgrupper lära sig av Anne-Marie Eklund Löwinder om cybersäkerhet?

Anne-Marie Eklund Löwinder sätter cybersäkerhet i ett strategiskt perspektiv och förklarar varför säkerhet inte enbart är en fråga för IT-avdelningen. Hon behandlar ledningens ansvar, säkerhetskultur och hur organisationer kan arbeta proaktivt med digitala risker. Hennes perspektiv bygger på nästan 20 år som säkerhetschef på Internetstiftelsen och omfattande erfarenhet av ledning och styrning. Hon sitter dessutom i styrelserna för Skatteverket, Trafikverket och Försvarets Materielverk. Föreläsningen kan därför ge ledningsgrupper en tydligare förståelse för hur tekniska risker behöver integreras i verksamhetens övergripande ansvar och beslutsfattande.

Vad kan Anne-Marie Eklund Löwinder lära en organisation om säkerhetskultur?

Anne-Marie Eklund Löwinder visar hur cybersäkerhet påverkas av människors beteenden och organisationens gemensamma ansvar, inte bara av tekniska skydd. Hon föreläser om hot och risker på internet och om hur verksamheter kan arbeta mer proaktivt med säkerhet. Hennes kundrecensioner visar också konkreta effekter: Företagsmötet i Västerås beskriver hur flera deltagare efter föreläsningen gick tillbaka till sina kontor och började förbättra IT-säkerheten. Anne-Maries nästan 20 år som säkerhetschef på Internetstiftelsen ger föreläsningen ett praktiskt perspektiv på hur säkerhetsfrågor kan förankras i hela verksamheten.

Kan Anne-Marie Eklund Löwinder föreläsa om ISO 27001 och ledningssystem för informationssäkerhet?

Anne-Marie Eklund Löwinder kan behandla både strategisk informationssäkerhet och ledningssystem för informationssäkerhet, inklusive ISO 27001. På Athenas anges detta uttryckligen som ett exempel på frågor hon kan besvara i sina skräddarsydda föreläsningar. Hennes erfarenhet kombinerar teknisk kompetens med strategisk förståelse för ledning och styrning. Hon var säkerhetschef på Internetstiftelsen i nästan 20 år och är i dag grundare och vd för Amelsec. Det gör det möjligt att sätta standarder och säkerhetsarbete i ett större sammanhang som även omfattar risker, ansvar, säkerhetskultur och verksamhetens långsiktiga digitala robusthet.

Varför blev Anne-Marie Eklund Löwinder invald i Internet Hall of Fame?

Anne-Marie Eklund Löwinder valdes 2013 som den första svensken in i Internet Hall of Fame. Utmärkelsen speglar hennes betydelse för internets utveckling och säkerhet och är nära kopplad till hennes långvariga arbete med digital infrastruktur. Hon har bland annat varit säkerhetschef på Internetstiftelsen i nästan 20 år och har internationella uppdrag inom ICANN och DNSSEC. Hennes arbete omfattar frågor om kryptering, nyckelhantering och robusthet i globala system. Dessa erfarenheter ger hennes föreläsningar ett internationellt perspektiv på varför tillit och säkerhet är grundläggande för ett fungerande internet.

Vilka utmärkelser har Anne-Marie Eklund Löwinder fått för sitt arbete med digital säkerhet?

Anne-Marie Eklund Löwinder har fått flera utmärkelser för sina insatser inom IT- och informationssäkerhet. Hon utsågs till Årets säkerhetsprofil 2012 och blev 2013 den första svensken i Internet Hall of Fame. År 2018 fick hon både Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademiens Guldmedalj och Svenskt Näringslivs Säkerhetsstipendium. Därefter utsågs hon till Årets trygghetsambassadör 2019 och fick Dataföreningens Lifetime Achievement Award 2021. År 2023 förlänades hon H.M. Konungens medalj av 8:e storleken i högblått band för sina insatser inom nationellt och internationellt digitalt säkerhetsarbete.

Vilken erfarenhet har Anne-Marie Eklund Löwinder från Internetstiftelsen?

Anne-Marie Eklund Löwinder var säkerhetschef på Internetstiftelsen i nästan 20 år. Under denna period arbetade hon med frågor som är centrala för både svensk och global digital infrastruktur och utvecklade en djup kompetens inom informations- och IT-säkerhet. Erfarenheten ligger till grund för hennes föreläsningar om bland annat cyberrisker, säkerhetskultur, kryptering och organisationers digitala ansvar. Hon har därefter grundat Amelsec, där hon är vd. Kombinationen av lång operativ erfarenhet och strategiska uppdrag gör att hon kan behandla säkerhetsfrågor både ur tekniskt perspektiv och från lednings- och verksamhetsnivå.

För vilka målgrupper passar Anne-Marie Eklund Löwinders föreläsningar?

Anne-Marie Eklund Löwinder kan rikta sina skräddarsydda föreläsningar både till verksamheter och vanliga användare. Innehållet kan anpassas från praktiska frågor om lösenord, smarta prylar, molntjänster och nätverk till strategiska frågor om informationssäkerhet, ISO 27001 och ledningens ansvar. Kundrecensionerna visar en bred målgrupp med arrangörer som Swedbank Halmstad, Socialstyrelsen, Länsstyrelsen i Uppsala län och ett evenemang inom bank- och finanssektorn. Socialstyrelsen framhåller särskilt att hon lyckades göra innehållet enkelt att följa även för personer som normalt inte är intresserade av IT-säkerhet.

Kan Anne-Marie Eklund Löwinder bokas som moderator inom IT och cybersäkerhet?

Anne-Marie Eklund Löwinder har erfarenhet av att axla rollen som moderator utöver sina föreläsningar om IT- och informationssäkerhet. I en kundrecension från ett Crypto Club-event för bank- och finanssektorn beskrivs hon som trygg på scenen och kompetent i mötet med olika typer av frågor. Hennes bakgrund omfattar nästan 20 år som säkerhetschef på Internetstiftelsen, internationella uppdrag inom ICANN och styrelseuppdrag i bland annat Skatteverket, Trafikverket och Försvarets Materielverk. Den bredden ger en relevant grund för att moderera samtal där cybersäkerhet, digital infrastruktur och strategiskt ansvar står i centrum.

Vad säger tidigare kunder om Anne-Marie Eklund Löwinder som föreläsare?

Anne-Marie Eklund Löwinder har betyget 5,00 av 5 baserat på sex kundrecensioner på Athenas. Swedbank Halmstad beskriver föreläsningen som inspirerande och fylld med användbar information, medan Socialstyrelsen framhåller hennes förmåga att göra ämnet enkelt och engagerande. GISS-föreningen lyfter mängden konkreta råd om bland annat DNS och lösenord, och Länsstyrelsen i Uppsala län beskriver henne som kunnig och lätt att lyssna på. Recensionerna visar särskilt att hon kombinerar teknisk expertis med konkreta exempel som deltagarna kan relatera till sin egen IT-säkerhet.

Vad kostar en föreläsning?

Det korta svaret är: Det beror på evenemanget och omfattningen av det enskilda uppdraget.

Priset varierar bland annat beroende på föreläsare, längd, plats, språk, format och evenemangets omfattning. Kontakta oss gärna med lite information om era önskemål och behov, så tar vi snabbt fram ett kostnadsfritt och icke-bindande erbjudande. Kontakta oss här.

Skicka en förfrågan utan förpliktelse på Anne-Marie Eklund Löwinder

Behöver du hjälp?

Telefon: 031 38 37 000

E-Mail: [email protected]