Låt mig få dela ett riktigt skitigt sommarminne. En berättelse om hur en dag till sjöss gav mig en av de viktigaste lärdomarna om teamwork och ledarskap.
Detta var knappast den glamorösa delen av äventyret jag hade föreställt mig den här sommaren i Nya Zeeland. Segelfartyg, frihet, en horisont som sträckte sig oändligt framför oss – och ändå låg jag där, djupt hukad i den klaustrofobiska krypgrunden under däck, där toalettens avföring hade tömts. Omgiven av stanken, mockande skit, medan skeppet kastades fram och tillbaka i den höga sjön, med avföring utsmetad överallt.
Men det var här, mitt i obehaget, som jag insåg något avgörande: riktiga ledare och starka team byggs när ingen räds att ta de mindre smickrande uppgifterna.
Teamet större än individen
För i varje expedition, företag eller team finns uppgifter som ingen vill ta sig an. De som gör dem utan att klaga – de som inser att jobbet måste göras för att maskineriet ska fungera – är de som i längden bygger respekt, laganda och framgång.
Du kanske tänker: Men är inte Fredrik Sträng en som klättrar massa 8 000-metersberg? Vad gör han på en segelbåt i Nya Zeeland?
Detta var innan Himalayas toppar blev mitt kall – jag var arton år och utbytesstudent, långt ifrån de dramatiska klippväggarna och de rakbladsvassa bergskammarna med kilometerdjupa stup på båda sidor, som jag senare skulle kalla mitt hem.
Jag hade fått en oerhört smickrande möjlighet: att bli utvald att utbildas ombord på Spirit of New Zealand – en seglingsträning som egentligen bara nyzeeländska medborgare hade privilegiet att delta i.
Under en intensiv vecka levde vi som ett riktigt sjömanslag:
- Vi sov i britsar under däck.
- Vi steg upp i gryningen och joggade runt däcket.
- Vi hoppade i vattnet från relingen, tvättade oss i havet och klättrade i lastnäten som om det vore en lek.
- Vi skrubbade däcket, städade kabyssen, toaletterna och köket – alla fick sitt ansvar.
Vi åt frukost, lärde oss seglingens grunder, navigerade, studerade sjökort och seglade på öppet hav. Men viktigast av allt: vi lärde oss att teamet alltid är större än individen.
Spirit of New Zealand är en tremastad barkentin, byggd 1986 av Spirit of Adventure Trust i Auckland. Den är ett av världens mest aktiva seglingsträningsfartyg för ungdomar, skapad för att ge unga nyzeeländare livsomvälvande erfarenheter till sjöss.
Skitgörat som blev min lärdom
Så kom dagen med det riktiga "skitgörat" – den dag då jag fick ta ett slag för teamet.
Ingen ville erkänna vem som hade stoppat toaletten. Trots att vi pumpade med sugproppen gick det inte att tömma den. Jag visste att jag inte var orsaken, men någon var tvungen att lösa problemet. Med hög sjö och nära att toalettens innehåll skulle rinna över på däck, krävdes snabba åtgärder.
"Jag fixar det," sade jag och räckte upp handen.
Snart satt jag där, iförd axellånga gummihandskar, och tog tag i att gräva bort bajs och papper i den förstoppade toaletten. Det stank fruktansvärt, men med vetskapen om att jag hade tagit ansvar kändes uppgiften hanterbar.
När vi insåg att proppen inte gick att få loss, var det uppenbart att vi måste ge oss in i krypgrunden och demontera toalettens rör. Med en hink, svabb och skiftnyckel kröp jag in i den trånga gången. Skeppet gungade vilt, och jag kämpade mot sjösjukan medan jag lossade rör.
När jag öppnade den förstoppade toaletten rann allt – bajs, kiss och papper – rakt utanför hinkarna. Jag fick fiska upp korvar, samla pappersbitar, svabba och torka väggarna, allt medan stanken låg tung.
Efter flera timmar kunde jag äntligen klättra upp på däck. Ingen vågade stå nära – jag stank – men jag kände inget.
Kaptenen steg fram och klappade mig på axeln:
"Du duschar i kaptenens privata dusch, och du tar den tid du behöver."
Jag hade utfört uppdraget utan gnäll. För mig handlade det om att visa teamet att vi måste ställa upp för varandra.
Lärdomarna
- Teamanda genom handling: Verkliga ledare tar obehagliga uppgifter även när det inte är deras fel – det stärker laget.
- Att omfamna utmaningen: Genom att embrace the suck lär vi oss hantera oväntade situationer.
- Ledarskap genom exempel: Den som tar ansvar för det smutsiga jobbet visar respekt och bygger sammanhållning.
- Anpassningsförmåga: Människor kan snabbt vänja sig vid extrema förhållanden – en insikt för både hav och arbetsliv.
Lycka till!
Om Fredrik Sträng
Fredrik, i sin ledarroll, har bestigit sju av jordens fjorton 8 000-meters toppar, satt ett Guinness världsrekord och föreläser om arbetsglädje, ledarskap, kommunikation, beslutsfattande och krishantering.
Han är 2x TEDx-talare, har skrivit två böcker och gjort dokumentärfilm för National Geographic, Discovery, TV4 och SVT. Han guidar även företag till bl.a. Kebnekaise.
Med vänliga hälsningar,
Fredrik Sträng
Alpinist – Föreläsare – Coach
Instagram: @fredrik.strang